Alkomaty, przepisy & wątpliwości w pytaniach i odpowiedziach

Nie daj się złapać na brak wiedzy!

Ile alkoholu można mieć we krwi podczas prowadzenia pojazdu? Czy można jeździć po jednym piwie, jakie możliwości przysługują kierowcy, który nie zgadza się z wynikiem pomiaru? To tylko 3 z długiej listy pytań związanych z alkomatami, przepisami oraz bezpieczeństwem drogowym. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które na bieżąco będziemy uzupełniać o przydatne informacje służące jednemu celowi – zwiększeniu świadomości kierowców

.

Ile alkoholu można mieć we krwi podczas prowadzenia samochodu?

  • Polskie prawo dopuszcza prowadzenie auta po spożyciu alkoholu, jednak jego stężenie w organizmie nie może przekroczyć 0,2 promila. Identyczna dawka jak w Polsce dopuszczalna jest także w Norwegii i Szwecji.
  • Mniej liberalne przepisy obowiązują, m.in. na Białorusi, Ukrainie, Słowacji i Węgrzech oraz w Chorwacji, Estonii, Mołdawii, Rumunii i Czechach, gdzie alkomat podczas kontroli musi wskazywać 0,00 promila w wydychanym powietrzu.
  • Większą elastyczność wykazuje kodeks w Austrii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Słowenii, Szwajcarii, Izraelu, Macedonii, Łotwie i Włoszech, gdzie dopuszcza się jazdę z dawkę 0,5 promila alkoholu we krwi.

Czy po jednym piwie można prowadzić auto?

  • Po wypiciu jednego piwa (tj. 0,5l) zawartość alkoholu we krwi u kobiety wynosi średnio 0,5 promila, natomiast w przypadku mężczyzny – około 0,36 promila.
  • W obydwu przypadkach prowadzenie auta po jednym piwie jest niezgodne z prawem, ponieważ polskie przepisy dopuszczają jazdę z maksymalnym stężeniem alkoholu we krwi wynoszącym 0,2 promila.
  • Oczywiście za kierownicę nie powinno wsiadać się po wypiciu nawet najmniejszej ilości alkoholu, który nawet w niewielkich dawkach powoduje nadmierną ekscytację lub spowolnienie reakcji, co w konsekwencji może prowadzić do kolizji i wypadków drogowych.


0,2 promila alkoholu – ile to mg/l w wydychanym powietrzu?

0,2 promila to dokładnie 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu w wyżej wymienionym stężeniu stanowi wykroczenie z art. 87, paragraf 1 Kodeksu Wykroczeń, za które sądy orzekają zakaz prowadzenia auta, przez co najmniej 6 miesięcy.


Co robi Policja, gdy zatrzyma kierowcę, który ma 0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu?

Policja po zatrzymaniu kierowcy, który prowadzi samochód pod wpływem alkoholu o stężeniu 0,2 promila w wydychanym powietrzu (tj. 0,10 mg/l) posiada następujące uprawnienia:

  • zatrzymania prawa jazdy,
  • przedstawienia zarzutu popełnienia wykroczenia,
  • przesłuchania kierowcy w charakterze podejrzanego,
  • skierowania do sądu wniosku o karę w postaci grzywny oraz orzeczenia zakazu prowadzenia samochodu i/lub innych pojazdów.

Alco2go™ 2017 | Projekt i współrealizacja: Sungrey