pasażer

Jedziesz z pijanym kierowcą ? Ubezpieczenie powypadkowe nie dla Ciebie.

Ubezpieczenia powypadkowe NIE dla nietrzeźwych kierowców i ich pasażerów.

Nietrzeźwy kierowca (aby za takiego zostać uznanym wystarczy 0,2 promila na skali atestowanego alkomatu ) w przypadku incydentu drogowego, posiadając ważną polisę OC, otrzyma odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Podobnie dostaną je inni poszkodowani. Jednak pijany sprawca musi liczyć się z tym, że kiedy wszelkie roszczenia zostaną opłacone, ubezpieczyciel zwróci się do niego z tzw. regresem, czyli żądaniem zwrotu wszelkich poniesionych przez niego (ubezpieczyciela)  kosztów, tj. za uszkodzony samochód drugiej osoby, za odszkodowania wypłacone osobom, które doznały w wypadku obrażeń ciała, oraz bliskim osoby, która w wypadku poniosła śmierć. W przypadku renty wypłacanej ofierze dożywotnio, sprawca musi liczyć się z ogromnymi kosztami.

Pasażer natomiast, który pozwala prowadzić samochód osobie po spożyciu alkoholu, jest zazwyczaj uznawany za osobę przyczyniającą się do szkody. Wtedy musi liczyć się z tym, że w przypadku ewentualnego wypadku, otrzyma odszkodowanie o 50-80 proc. mniejsze niż by się jej należało, gdyby kierowca w trakcie zdarzenia był trzeźwy o czym traktuje art. 362 KC. Współudział poszkodowanego w spożywaniu alkoholu z kierowcą i następnie podjęcie decyzji jazdy z nietrzeźwym kierowcą pojazdu mechanicznego, który z powodu swego stanu doprowadził do wypadku i poniesienia szkody przez poszkodowanego (jego bliskich) będzie z reguły uzasadniać przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody. Warto w przypadku podejrzenia “podwójnego gazu” u naszego kierowcy namówić go na szybkie sprawdzenie trzeźwości np. jednorazowym alkomatem.

Ważna uwaga, że jedyną możliwością uzyskania pełnego odszkodowania jest udowodnienie, że nie wiedziało się o stanie wskazującym kierującego pojazdem.

Do kierowców i ich pasażerów możemy apelować jedynie o rozwagę i w przypadku spożycia przez kierującego choćby najmniejszej ilości alkoholu lub, gdy pasażer podejrzewa, że kierowca  jest pod wpływem alkoholu, by przebadać się alkomatem jednorazowym lub elektrochemicznym. Jednorazowe alkomaty  są coraz częściej dostępne  na wielu stacjach benzynowych oraz marketach.

 

Dodamy, że jeszcze w ten poniedziałek do godz. 12.00 można  w ramach naszej promocji świadomości  “Trzeźwy Poranek” dostać na przetestowanie jednorazowy alkomat alko2go – zobacz szczegóły !

Alco2go™ 2016 | Projekt i współrealizacja: Sungrey